Wolność, niczym nieograniczona wolność. Prawdopodobnie to kierowało twórcą kampera. Jeżeli masz niespokojną duszę, to kamper jest idealnym dla Ciebie rozwiązaniem. Tankujesz, wsiadasz i jedziesz gdzie tylko zechcesz. Niewątpliwie wielką zaletą kampera jest to, że nie musisz rezerwować hoteli, nie masz stresu związanego z tym, że nie znajdziesz noclegu. Decyzję o wyjeździe możesz podjąć z dnia na dzień i nie ograniczy Ciebie brak miejsc noclegowych. Jeżeli jedziemy z dzieckiem nie musimy martwić się poszukiwaniem pokoju z łóżeczkiem. Kamper daje wolność, stajesz na postój w cudownych miejscach i możesz delektować się pięknymi krajobrazami. To Ty decydujesz jaki masz widok ze swojego pokoju hotelowego, nic Cię nie zaskoczy, nie będziesz zmuszony oglądać brudnych murów. Kamper niewątpliwie zaprasza do podróży. Warto do niego wsiąść i poczuć tą przygodę. Zapewne wiele osób mających do czynienia po raz pierwszy z kamperami zadaje sobie podobne pytania, jak wygląda kwestia toalety i czy jest prysznic, jaka jest kuchnia i jak duże są łóżka do spania.
Kamper od środka
Zdecydowanie jeżeli jedziemy z rodziną i dziećmi to interesuje nas to jak wygląda kamper wewnątrz. To w końcu jego wnętrze przez najbliższy czas będzie naszym domem. To jak wygląda kamper wewnątrz w dużej mierze zależy od jego wieku. Starsze mają trochę gorsze i inne wyposażenie, te nowsze potrafią zaskakiwać wręcz luksusem. Często w kamperze znajdziemy jedno duże i wygodne łóżko oraz mniejsze łóżko lub dwa dla dzieci. Do tego oczywiście znajdziemy szafki jak i niewielki prysznic. Również toaleta i kuchnia.
Wiele kamperów ma stolik, przy którym mogą siedzieć dzieci w czasie podróży i sobie na przykład rysować. Oczywiście jest to specjalne rozwiązanie do podróżowania i jest ono bezpieczne. Zazwyczaj jeżeli do tego stolika obrócimy przednie fotele to możemy zjeść jak w domu przy stole.
Kilka podstawowych informacji
Jeżeli pakujemy się na wyjazd nie ma sensu upychać wielu rzeczy do walizki. Kamper ma wiele szafek i schowków w które możemy schować naprawdę bardzo wiele ubrań i innych niezbędnych elementów na wakacyjny wyjazd.
Zapewne dla wielu osób problemem może okazać się toaleta. Jednak ponoć nie ma z tym problemu. Jest to toaleta chemiczna, po jej zapełnieniu wyciągamy ją i wylewamy zawartość do studzienki. Warto zauważyć, że z toalety można korzystać w czasie podróży co niewątpliwie jest bardzo dużym ułatwieniem.
Kamper ma specjalne zbiorniki na wodę. Jeden na wodę czystą, zazwyczaj jest to 100 do 120 litrów i drugi na wodę brudną. Wodę czystą uzupełnia się zwykłym wężem gdziekolwiek będzie on dostępny, na parkingu czy też na campingu. Wodę brudną zlewamy do studzienki kanalizacyjnej. Często wystarczy tylko pociągnięcie jednej dźwigni. Taka ilość wody zazwyczaj wystarcza dla rodziny na kilka dni swobodnej podróży.
Kolejnym elementem jest prąd. Trudno w dzisiejszych czasach bez niego żyć. Kampery wyposażone są w gniazdka takie same jak mamy w domu. Dzięki temu możemy swobodnie sobie podłączyć komputer czy też naładować telefon. Akumulatory w kamperze ładowane są na trzy sposoby. To powoduje, że raczej nie powinno nam brakować prądu.
– podczas jazdy samochodem akumulatory samoistnie się ładują (wystarczy pół godziny, by naładować je do pełna)
– niektóre kampery wyposażone są w baterie słoneczne, więc akumulatory ładują się również podczas postoju na słońcu
– w razie czego można podłączyć kamper do gniazdka na kempingu i naładować go niczym telefon, jednak biorąc pod uwagę 2 pierwsze opcje to jest ostateczność
Naładowany do pełna akumulator starcza na jakieś 2 dni normalnego korzystania z kampera.
Wiedza praktyczna
Zapewne wiele osób zadaje sobie pytanie gdzie się zatrzymać i czy musimy szukać kampingów. Zazwyczaj ruszając po raz pierwszy w trasę zupełnie nie wiemy gdzie się możemy zatrzymać. Podróżując często widzimy, że kampery stoją na kempingach, nasuwa się pytanie, czy jest to obowiązkowy sposób zatrzymywania kamperów? Czy może jednak można zaparkować sobie w innych miejscach? Tutaj w zależności od kraju są różne przepisy, zazwyczaj jednak możemy zatrzymać się w dowolnym miejscu pod warunkiem, że nie ma tam zakazu zatrzymywania się kamperów. Oczywiście zatrzymywanie się na kampingach ma plusy w postaci zorganizowanych toalet, dostępu do wody czy nawet zdarzają się baseny.
Podróż i obsługa kampera nie jest skomplikowana. Zapewne każdy doświadczony kierowca błyskawicznie będzie wiedział jak się go obsługuje. Zazwyczaj do prowadzenia kampera wystarcza prawo jazdy kategorii B, ponieważ są one przeważnie homologowane na 3.5 tony.
Podróż kamperem niewątpliwie może okazać się wspaniałą przygodą. Warto jest wszystko sobie dobrze zaplanować, a dzięki temu prawdopodobnie przeżyjemy niesamowitą przygodę.