Każdy, kto marzy o prawdziwie egzotycznych wakacjach, powinien wybrać się do Peru. To trzecie co do wielkości państwo w Ameryce Południowej pełne jest sprzeczności i dzikiej przyrody. Chociaż na większości jego obszaru panuje klimat równikowy, to w poszczególnych częściach Peru występują jego skrajne formy – w Amazonii jest on wybitnie wilgotny, natomiast w rejonach górskich suchy. Na nizinnych terenach wzdłuż wybrzeża Pacyfiku, nazywanych costa, roślinność jest uboga, a nawet zanika, gdy równina przechodzi w pustynię. Wschodnia część Peru stanowi niemal ich przeciwieństwo, gdyż porasta je wilgotny las równikowy pełen lian, storczyków i egzotycznych gatunków drzew.. Zobaczenie prawdziwej Amazońskiej dżungli to marzenie każdego miłośnika dzikiej przyrody. Jednak i dla wielbicieli gwarnych miast i odmiennych kultur także znajdzie się wiele atrakcji.
Lima – stolica i największe miasto w Peru
To ogromna aglomeracja, zamieszkała przez 8 milionów ludzi, w której zawsze jest kolorowo i tłoczno. Historia założenia miasta sięga początków XVI wieku, kiedy to hiszpański konkwistador Francisco Pizarro przybył do wybrzeża Ameryki Południowej i podbił zamieszkujące ją plemiona Indian. Dlatego wszystkie najpiękniejsze zabytki w Limie są dziełem hiszpańskich architektów. Każdy, kto chce zwiedzić to miasto, powinien zacząć od Plaza de Armas – placu stanowiącego centrum i serce stolicy. W pobliżu znajduje się równie wspaniały Palacio de Gobierno, czyli Pałac Prezydencki oraz Palacio Arzobispal, czyli Pałac Arcybiskupi. Przed pierwszym z tych monumentalnych budynków turyści mogą zobaczyć wartowników, którą pełnią służbę w tradycyjnych strojach i zmieniają się codziennie w samo południe. Nieopodal znajduje się katedra, która mimo licznych trzęsień ziemi i napraw nadal zachwyca zachwycającą fasadą z czasów Pizarro.
Sztuka prekolumbijska i z okresu hiszpańskiego
Oprócz budynków sakralnych do najważniejszych miejsc do zwiedzania w Limie należą muzea jak na przykład Museo Larco. Mieści się ono w okazałej willi w stylu kolonialnym, posiada kolekcję ceramiki. Wbrew wyraźnie hiszpańskiemu charakterowi tej budowli, znajdziemy w środku eksponaty pochodzące z prekolumbijskich kultur, także plemienia Inków. Oprócz wyrobów garncarskich w gablotach tego muzeum jest również biżuteria, mumie, złoto i inne dzieła sztuki autorstwa pierwotnych mieszkańców Peru. Jednak najważniejszym muzeum sztuki w Limie jest Museo de Arte de Lima. Posiada ono niezwykle zróżnicowane zbiory, od starożytnych wyrobów plemion pre-inkaskich aż po dzieła współczesnych artystów.
Ruiny Machu Picchu
Dzisiejsze Peru powstało w tragicznych okolicznościach. Obcy najeźdźcy, chcąc zdobyć dla swojego państwa nowe ziemie i bogactwa, zabijali bezlitośnie lud Inków, niszczyli też jego kulturę. Jeżeli chcecie zobaczyć, jak wyglądało życie w Peru przed podbojem hiszpańskim, najlepiej udać się do Machu Picchu. To miejsce zyskało sławę jako jeden z siedmiu cudów świata. Ruiny tego inkaskiego tak dobrze się zachowały, ponieważ nie zostały odkryte przez wojska Pizarro. To Inkowie sami je opuścili w tajemniczych okolicznościach.
Warto wspiąć się na szczyt Wayna Picchu, który znajduje się ponad miastem. Można stamtąd objąć wzrokiem całą panoramę i uwiecznić ją na zdjęciach. Z góry najlepiej widać poszczególne części starożytnego miasta takie jak grobowiec królewski, świątynia Słońca, Świątynia Trzech Okien, plac centralny, domy i terasy, gdzie znajdowały się pola uprawne.
Odbywając podróż po takich krajach, jak Peru Boliwia można zdobyć wiele podobnych szczytów, z których rozciągają się zapierające dech widoki. Są to więc idealne miejsca dla miłośników gór i wspinaczki.
Skarby peruwiańskiej kuchni
W tak egzotycznym dla Polaków kraju warto spróbować miejscowej kuchni. Ceviche stanowi narodową potrawę Peruwiańczyków. Przygotowuje się ją, marynując w soku z cytrynę rybę albo owoce morza z dodatkiem cebuli, kolendry i chili. Najlepiej smakuje podane ze słodkimi ziemniakami oraz gotowaną kukurydzą.
Twierdza w Ollantaytambo i lokalny targ z pamiątkami
Podążając dalej szlakiem prekolumbijskich zabytków, warto odwiedzić północną część tak zwanej Świętej Doliny Inków. Znajdują się tak świetnie zachowane ruiny osady i fortecy Ollantaytambo. Oprócz wspaniałej Świątyni Słońca możemy również obejrzeć pobliski Mercado Artesanal, czyli targ z pamiątkami. Możemy znaleźć tak autentyczne wyroby lokalnej ludności. W ten sposób będziemy wspierać oryginalne peruwiańskie rękodzieło takie jak swetry, poncza i szale wykonane z wełny alpaki, kościane fajki, wisiorki oraz inne dzieła miejscowych rzemieślników.
W Peru ludność lokalna zamieszkująca górzyste rejony żyje głównie dzięki drobnemu rolnictwu i sprzedaży swoich wyrobów turystom. Warto ją wspierać kupując produkty z certyfikatem fair trade, które gwarantują, że pracujący nad ich produkcją robotnicy zostali uczciwie wynagrodzeni. Do miejsc, gdzie można znaleźć takie lokalne wyroby należą sklepy organizacji Awamaki. Dzięki pracującym tam wolontariuszom turyści mogą również odbywać wycieczki do wiosek, w których powstaje rękodzieło i śledzić proces jego wytwarzania.