Odzież ochronna do laboratorium

Praca w laboratorium chemicznym, biologicznym, medycznym czy farmaceutycznym często wiąże się z narażeniem pracownika na szkodliwe substancje. Jednocześnie w laboratorium niezbędne jest zachowanie najwyższego poziomu higieny, który sprawia, że nawet przez przypadek pracownik nie doprowadzi do kontaminacji próbek. Aby zostały zachowane te dwa ważne standardy, niezbędne jest zaopatrzenie pracownika w odpowiednią odzież ochronną.

Fartuch laboratoryjny

Bez wątpienia najbardziej charakterystyczną cechą każdego pracownika laboratorium jest fartuch laboratoryjny, który ma za zadanie chronić ciało i ubranie przed działaniem czynników szkodliwych i żrących. Każdy z pracowników powinien być wyposażony przynajmniej w kilka egzemplarzy tego ważnego odzienia, ponieważ tylko wtedy będzie w stanie pracować w pełni bezpiecznie.

Fartuchy laboratoryjne mogą przybierać różnorodne kształty: od długich, klasycznych “płaszczy”, aż po nowoczesne, stosunkowo krótkie fartuszki, dedykowane do laboratoriów o mniejszych stopniach zagrożenia. Na szczególną uwagę zasługują sobie fartuchy specjalistyczne TYCHEM, dedykowane do pracy w mokrym środowisku i odporne na szereg czynników chemicznych, biologicznych, a nawet na trujące środki bojowe. Stanowią one jedną z najlepszych form ochrony osobistej każdego pracownika, pracującego w ciężkich i niebezpiecznych warunkach.

Rękawiczki

Kolejnym nieodłącznym elementem wyposażenia każdego laboranta są jednorazowe rękawiczki nitrylowe. Ich zadaniem jest ochrona dłoni przed kontaktem z substancjami chemicznymi czy biologicznymi, ale także ochrona próbek przed przypadkową kontaminacją. W wielu laboratoriach nawet krótki dotyk i pozostawienie choć jednego śladu z sebum, które zawsze jest na palcach, całkowicie wyklucza daną próbkę z dalszych badań lub zaburza wyniki pomiarów. Z tego względu posiadanie rękawiczek jest niezwykle ważne.

Okulary ochronne

Ochrona oczu jest równie ważna jak ochrona innych części ciała, a niestety w wielu laboratoriach nietrudno jest o ich narażenie. Czy to opary żrących substancji, czy też ich drobne odpryski lub nawet promieniowanie laserowe – wszystkie te czynniki mogą poważnie uszkodzić wzrok. Dlatego też, w zależności od wykonywanej pracy, każdy pracownik powinien być wyposażony w odpowiednie do niej okulary ochronne.

Przykładowo pracownicy klasycznych laboratoriów chemicznych zazwyczaj mogą poprzestać na zwykłych okularach ochronnych z plastiku, które zapewnią im podstawową ochronę oczu przed odpryskami czy parami. Jednak osoby, które zajmują się laserami o intensywnym świetle, muszą wykorzystywać dedykowane do konkretnej długości fali okulary, na przykład ze szkła neodymowego.

Maska chemiczna

Kiedy wymagana jest pełna ochrona twarzy i dróg oddechowych ze względu na pracę z chemikaliami lotnymi i żrącymi, niezbędnym elementem ochronnym staje się maska z filtrami, która gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa pracownika. Zastępuje jednocześnie okulary ochronne, ponieważ zakrywa całą twarz, a także nie pozwala na przedostanie się trujących par do organizmu. Jest dedykowana szczególnie do laboratoriów chemicznych na skalę przemysłową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here