Specjalistyczne etykiety logistyczne pozwalają na znakowanie konkretnych jednostek (przede wszystkim towarów i palet). Tworzone w oparciu o standardy wyznaczane przez Europejski Komitet Normalizacyjny mogą wspomóc działania logistyczne i zdecydowanie je usprawnić.
Co zawierają etykiety?
Każda etykieta to zbiór licznych informacji na temat produktu lub grupy produktów albo obu tych jednostek. Bardzo ważne jest to, aby wszystkie informacje zostały właściwie uporządkowane i podane w wyznaczonej kolejności, by odbierająca je osoba mogła je z łatwością odczytać, zanalizować i przetworzyć.
Aktualne wymogi mówią również o tym, że każda etykieta musi zawierać swój kod kreskowy. Znacząco ułatwia on bowiem odbiór informacji na temat jednostki.
Dlaczego warto korzystać z etykiet?
Już z podanych wcześniej informacji można łatwo wywnioskować, dlaczego stosowanie etykiet logistycznych jest opłacalne. Głównym ich założeniem jest prosty przekaz informacji. Jeżeli pojawią się one na etykiecie, można mieć pewność, że są one prawidłowe.
Koniec końców etykieta pozwala zidentyfikować jednostkę na każdym etapie występującym w łańcuchu dostawy. Odbiorcy mogą z łatwością ją odczytać i pobrać z niej potrzebne im dane.
Gdzie stosuje się etykiety?
Mimo iż sama ich nazwa wskazuje na to, że są one ściśle powiązane z branżą logistyczną, tak naprawdę na etykiety logistyczne można się natknąć również w innych typach działalności. Równie często są stosowane chociażby w aplikacjach transportowych. Tam też logistyka odgrywa kluczową rolę w realizacji wszelkich transakcji.
Ogólnie rzecz biorąc każda etykieta pozwala na optymalizację i automatyzację procesów magazynowania oraz dystrybucji. Z jej pomocą wysyłka towarów odbywa się szybciej, a ma to olbrzymie znaczenie dla rozwoju całej działalności i wszystkich jej obszarów.
Z czego składają się etykiety logistyczne?
Ich budowa zazwyczaj wygląda tak samo. Każdą etykietę można podzielić na trzy podstawowe części – górną, środkową i dolną.
U góry etykiety pojawiają się informacje tekstowe. Są one dowolne i nie mają aż tak dużego znaczenia. Część środkową tworzy z kolei zarówno tekst, jak i fragment kodu kreskowego, a część dolną – wyłącznie kod kreskowy.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Eticod.