Badanie USG piersi

Każde badanie USG piersi opiera się na prostej zasadzie wykorzystania ultradźwięków, które – przenikając przez ciało człowieka – odbijają się od poszczególnych tkanek, dając jednocześnie określony obraz na wyświetlaczu. Dzięki temu można niejako „zajrzeć pod skórę” pacjenta i dokonać niezbędnych obserwacji. Czy jednak zawsze?

Jak działa USG?

Zasada działania ultrasonografu jest dosyć prosta. Obraz, który widzimy podczas badania jest efektem odbicia się fal dźwiękowych od tkanek o różnej gęstości.

W ten dość prosty sposób można zauważyć nawet niewielkie zmiany w obrębie piersi, których średnica wynosi co najmniej 5 mm. Co ważne, USG piersi nie wykorzystuje żadnego promieniowania, czy też innych form pól elektromagnetycznych. Dzięki temu nie wykazuje ono żadnych przeciwwskazań czy skutków ubocznych. Z USG piersi mogą np. korzystać kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią. Badanie to nie wpłynie również na ewentualne przyspieszenie wzrostu zmian nowotworowych. W czym zatem tkwi problem?

Informacja – najważniejszy oręż pacjenta

Każde badanie USG piersi obarczone jest pewnym ryzykiem niewłaściwej interpretacji. Dlaczego?

Ponieważ na ostateczny jego wynik wpływ mają czynniki, o których lekarz nie zawsze ma pojęcie. Dlatego pacjentka powinna go poinformować o dacie ostatniej miesiączki (badanie najlepiej przeprowadzić między 1 a 10 dniem okresu), ewentualnych operacjach (pozostawiają po sobie blizny), czy też przyjmowaniu leków hormonalnych. Nie bez znaczenia jest też fakt, czy inne osoby w rodzinie cierpiały na nowotwory, w tym oczywiście nowotwory piersi.

Choroba nie zawsze straszna

Myliłby się ten, kto uważałby, że usg piersi Katowice to badanie obliczone wyłącznie na wykrycie zmian nowotworowych.

Za jego pomocą można bowiem wykryć szereg schorzeń, które nie mają żadnego związku z nowotworem (bądź też mogą być jego łagodną odmianą). Choć brzmi to kuriozalnie, to wielu lekarzy obserwujących zachowania pacjentek podczas badań, może na ich podstawie dokonać wstępnej analizy ich stanu zdrowia. Jeśli np. dociskana do piersi głowica generuje zbyt duży ból, oznacza to, że wewnątrz piersi może pojawić się jakaś zmiana, którą warto zaobserwować.

Podsumowanie

Badanie ultrasonograficzne piersi to dość prosty sposób na rzeczową profilaktykę zdrowotną. Warunek jest jeden – badanie to musi być przeprowadzane w miarę regularnie, zgodnie z wytycznymi dla wieku pacjentki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here