Tworzywo sztuczne to obecnie główny materiał, z którego budowane są profesjonalne zbiorniki stosowane w przemyśle. Powód? To przede wszystkim szereg zalet, na czele których trzeba wymienić wysoką wytrzymałość takiego materiału, dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne, a także relatywnie niską masę, co przekłada się na prostotę montażu.
Jakie zbiorniki znajdziemy w ofercie?
Przekrój jest naprawdę spory. Podstawę stanowią niewielkie zbiorniki wykorzystywane jako magazyny wody deszczowej. Niezwykle popularne są również zbiorniki wody pitnej, wykorzystywane na przykład w placówkach oświatowych czy budynkach służby zdrowia. Ich największe zalety to możliwość dopasowania do nieregularnych kształtów pomieszczeń, w których mają stanąć, i możliwość instalacji w trudno dostępnych miejscach. Również cena takich rozwiązań nie jest wygórowana, a trzeba też pamiętać, że zbiornik wykonany z nowoczesnego tworzywa sztucznego jest długowieczny. To, jaką funkcję będą pełniły zbiorniki, producent określa już na samym początku procesu ich powstawania.
Jak tworzy się zbiornik?
To skomplikowany i złożony proces, który zaczyna się od zebrania wymagań i wytycznych inwestora. Zbiorniki, mimo że podobne do siebie, zwykle nie mają swojego klonu, bo każde rozwiązanie produkowane jest na konkretne zamówienie. To klient decyduje, ile ma być złączy króćców, jaka ma być pojemność czy kształt zbiornika. O wielu kwestiach decydują również względy technologiczne – to one determinują na przykład maksymalne wymiary.
Zwykle istotna jest również faza wykonawcza gotowego projektu. Nowoczesne zbiorniki zwykle produkuje się w formie modułowej, dzięki czemu w jedną całość składane są one już na placu budowy. To pozwala zredukować koszty, a jednocześnie umożliwia montaż w trudno dostępnych miejscach, w których wniesienie zbiornika w całości byłoby po prostu niewykonalne.
Zbiorniki procesowe
Magazyny deszczówki czy wody pitnej to jedna strona oferty, którą pochwalić może się wytwarzający zbiorniki producent. Istnieją także zbiorniki specjalistyczne, przeznaczone na przykład do magazynowania żrących i niebezpiecznych substancji. To także zbiorniki procesowe, używane na przykład do mieszania kilku składników ze sobą jako elementy łańcucha technologicznego. Warto pamiętać, że zbiorniki chemoodporne muszą powstawać zgodnie z aktualnymi wytycznymi i normami, a także przechodzić okresowe kontrole urzędu dozoru technicznego. Od ich wytrzymałości i szczelności zależy nierzadko bezpieczeństwo wielu osób.
Współcześnie oferujący zbiorniki producent stosuje do produkcji tworzywo sztuczne, które jest specjalną mieszanką polimerów opracowaną w celu zapewnienia jak największej wytrzymałości i obojętności chemicznej. Ten materiał pozwala również zredukować masę całego zbiornika w porównaniu do tradycyjnych konstrukcji metalowych. Co równie istotne, zastosowanie tworzyw pozytywnie wpływa na wydłużenie okresu eksploatacji i obniżenie kosztów ewentualnych napraw.