Współczesne czasy są bardzo specyficzne. Biegniemy za pieniędzmi, za lepszym życiem, a jednocześnie jesteśmy zapracowani, zabiegani i nie mamy czasy na porządny odpoczynek. A kiedy już znajdzie się chwila, by uciąć sobie drzemkę, okazuje się, że jest ona zupełnie nieefektywna. Od środka zjada nas stres, mamy poważne kłopoty z zaśnięciem czy z uspokojeniem organizmu. Jak to zmienić? Po jakie rozwiązania sięgnąć, aby nasze życie było lepsze, a przede wszystkim, by wstawać wyspanym?
Objawy i przyczyny zaburzeń snu
Bezsenność staje się coraz powszechniejsza. Szacunkowo cierpi na nią ok. 30% osób na całym świecie. Jest to groźne schorzenie, ponieważ podczas snu organizm się regeneruje. Jeśli sen nie nadchodzi lub jest mało efektywny, człowiek odczuwać może zmęczenie, a jego symptomy są trudne do przeoczenia.
Do najbardziej charakterystycznych objawów zaburzeń snu należą:
- nieprawidłowa praca serca i układu krążenia,
- zakłócenie gospodarki hormonalnej,
- pogarszający się wzrok,
- zaburzenia o podłożu psychicznym,
- gwałtowne zmiany nastroju,
- rosnąca masa ciała,
- słabnąca pamięć i koncentracja,
- niższa odporność organizmu.
Jeśli zauważamy u siebie podobne objawy, warto skonsultować się z lekarzem. Możliwe, że szybko określona zostanie przyczyna, a lekarze zaproponują dobre rozwiązanie. W wielu przypadkach bardzo dobrze sprawuje się kołdra obciążeniowa.
Jak działa kołdra obciążeniowa?
Bazą wyjątkowego działania kołdry obciążeniowej jest jej nietuzinkowe wypełnienie. Są to głównie szklane kuleczki bądź drobne kamyczki czy pestki. Z jednej strony może się to wydawać nieco dziwne i mało wygodne, jednak z drugiej okazuje się być skuteczne.
Głównym zadaniem kołdry jest wywarcie nacisku na układ nerwowy człowieka. Chodzi o stymulację układu odpowiedzialnego za czucie głębokie. Układ proprioceptywny wraz z układem dotykowym i przedsionkowym odgrywają istotną rolę w integracji sensorycznej. Polega ona na zebraniu i uporządkowaniu informacji, które przekazywane są z ciała do mózgu. Informacje zbierane są przez receptory, które znajdują się w mięśniach, kościach stawach i nie tylko.
Znajdujące się w kołdrach obciążeniowych kamyczki czy szklane kulki gwarantują optymalny poziom obciążenia, co przekazywane jest do mózgu, a to automatycznie wpływa na wzrost hormonu szczęścia i poczucie bezpieczeństwa. Wpływa też na wyciszenie, skuteczną regenerację oraz spokojny sen.
Kiedy warto sięgnąć po kołdrę sensoryczną?
W ostatnim czasie zauważyć można wzrost zainteresowania kołdrą sensoryczną. Polecana jest w takich chorobach jak bezsenność, zespół niespokojnych nóg, ADHD czy autyzm. Okazuje się, że kołdra sensoryczna jest pomocna w bólach o różnym natężeniu, zespole stresu pourazowego czy stresie i innych napięciach nerwowych.
Są też pewne przeciwskazania, które nie pozwalają na korzystanie z tego produktu. Wśród nich znajdziemy astmę i obturacyjny bezdech senny, nadciśnienie i niedociśnienie, epilepsję, zaawansowaną osteoporozę, wrodzoną łamliwość kości, klaustrofobię czy rany i owrzodzenia na skórze.