Regały magazynowe są niezbędne podczas składowania różnego rodzaju towarów. Mnogość dostępnych produktów sprawia, że ich wybór może przysporzyć trudności. Urządzenia służą do wielopoziomowego układania jednostek ładunkowych i są uznawane za najpopularniejsze elementy wyposażenia magazynu. Ich solidne wykonanie gwarantuje bezpieczeństwo i wytrzymałość. W zależności od gabarytów zapasów można wyróżnić regały półkowe, paletowe i wspornikowe.
Regały półkowe
Regał magazynowy półkowy ma zazwyczaj niską konstrukcję i przeznaczony jest do obsługi ręcznej. Znajduje zastosowanie podczas przechowywania ładunków małogabarytowych, składowanych w opakowaniach jednostkowych, zbiorczych i transportowych. Regały te wykorzystuje się małych magazynach oraz wydzielonych strefach składowania ładunków małogabarytowych w magazynach kompletacyjnych. Niektóre konstrukcje regałów magazynowych półkowych pozwalają na ich instalację w systemie wielopoziomowym przy użyciu podestów lub antresol. Korzystanie z tej opcji może prowadzić do wykorzystania powierzchni magazynu w sposób 2 lub nawet 3 razy bardziej wydajny.
Regały paletowe
Regał magazynowy paletowy służy, zgodnie z nazwą, do przechowywania towarów składowanych na paletach. Jego podstawowy typ to statyczny regał rzędowy, który odznacza się prostą konstrukcją, atrakcyjną ceną oraz szerokim zastosowaniem. Do statycznych regałów paletowych można dokupić dedykowane akcesoria, które przystosowują urządzenie do składowania towarów niespaletyzowanych. Z powodu rosnących potrzeb rynkowych zaczęły powstawać coraz nowsze rozwiązania pozwalające na skrócenie czasu manipulowania ładunkiem oraz optymalne wykorzystanie przestrzeni w magazynie. W skład kategorii regałów paletowych wchodzą m.in. regały wjezdne, przepływowe, wsuwne, przesuwne i satelitarne.
Regały wspornikowe
Regał magazynowy wspornikowy służy do składowania długich elementów, których nie da się składować na ramowych regałach z jednoznacznie zwymiarowanymi gniazdami. Regały wspornikowe znajdują więc zastosowanie m.in. podczas składowania rur i profili stalowych, arkuszy blachy, tarcicy, belek, mebli czy płyt stolarskich. Wśród atutów tego rozwiązania można wymienić modułową konstrukcję pozwalającą na budowę ciągów o dowolnej długości. Umożliwia ono również bezproblemową i szybką zmianę wysokości poziomów składowania. Jeden moduł regału może posiadać zamontowane ramiona o różnej długości, dzięki czemu da się składować ładunki o różnych gabarytach w tym samym czasie.