Trądzik jest jedną z najczęściej występujących chorób natury dermatologicznej. Kojarzony jest on z przypadłością wieku młodzieńczego, jednak w wielu przypadkach dotyka również dorosłych. Specjaliści wyróżniają jego różne rodzaje, a jednym z nich jest trądzik grudkowy. Jak go rozpoznać i w jaki sposób łagodzić jego objawy? Podpowiadamy.
Czym jest trądzik grudkowy?
Trądzik grudkowy jest odmianą trądziku pospolitego. Pojawia się on u dużego odsetka pacjentów niezależnie od wieku i jednocześnie stanowi jedną z odmian o najcięższym przebiegu. Należy pamiętać o tym, że jego występowaniu często towarzyszą także inne objawy charakterystyczne dla trądziku pospolitego takie jak np. zaskórniki czy też krostki.
Najczęściej wyróżniamy dwa typy trądziku grudkowego. Pierwszym z nich jest trądzik grudkowo-zaskórnikowy. Oprócz grudek i zgrubień na powierzchni skóry można zauważyć również wągry. To nic innego jak rozszerzone pory, których ujście zablokowane jest przez mieszankę sebum i martwego naskórka. Nieco cięższym przebiegiem charakteryzuje się trądzik grudkowo-krostkowy, któremu towarzyszą drobne krostki wypełnione substancją ropną.
Trądzik grudkowy – przyczyny jego powstawania
Trądzik grudkowy w dużej mierze dotyka młode osoby w wieku dojrzewania, czego wynikiem są m.in. wypryski na brodzie, czole czy też policzkach. W tym okresie dochodzi do zaburzeń w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej, co ma swoje przełożenie na wygląd i kondycję skóry. Bardzo często dochodzi do nadprodukcji łoju, co w połączeniu z niewłaściwym złuszczaniem martwego naskórka przyczynia się do zatykania porów. W konsekwencji dochodzi do powstawania stanów zapalnych, a także zaskórników, które w większości przypadków zamieniają się w grudki i krostki.
Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że trądzik grudkowy może stać się bolączką również u osoby dorosłej. Do powstawania nieestetycznych zmian skórnych przyczyniają się jednak nie tylko zmiany hormonalne, choć mogą odgrywać kluczową rolę, ale także czynniki środowiskowe. Z pryszczami często borykają się kobiety w okresie ciąży, menstruacji czy przekwitania. Nie bez znaczenia pozostaje również styl życia – nadmierny stres, niezdrowa dieta czy zanieczyszczenia z powietrza nie pomagają w zachowaniu prawidłowej równowagi warstwy skóry.
Trądzik grudkowy – objawy
Jak rozpoznać trądzik grudkowy? W praktyce nie jest to zbyt skomplikowane, ponieważ zmiany skórne przybierają postać grudek zlokalizowanych tuż pod warstwą skóry. Mogą mieć różne rozmiary w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia. Najczęściej towarzyszy im obrzęk, zaczerwienienie, a także podrażnienie. W miejscach pojawienia się wyprysków skóra jest wrażliwa i mogą występować dolegliwości bólowe.
Warto jednak pamiętać o tym, że wraz z grudkami mogą pojawiać się także krostki z ropnym rdzeniem. W lżejszej wersji na skórze pojawiają się charakterystyczne zaskórniki, które co prawda nie powodują bólu, jednak wyglądają nieestetycznie. Wągry to nie tylko czarne kropki na nosie, brodzie czy czole – mogą pojawiać się w formie zamkniętej, czyli drobnych, twardych grudek.
Skuteczne sposoby na trądzik grudkowy
Jak sobie radzić z trądzikiem grudkowym? Podstawą skutecznej walki z niedoskonałościami jest świadoma pielęgnacja skrojona na miarę potrzeb naszej skóry. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest jej nadmierne wysuszanie, co powoduje nasilenie się objawów choroby. Dogłębne oczyszczanie – rano i wieczorem – to absolutna konieczność, jednak powinno iść ono w parze z intensywnym nawilżaniem naskórka.
Warto sięgać po dermokosmetyki dedykowane skórze trądzikowej. Dzięki temu unikniemy uszkodzenia warstwy wodno-lipidowej skóry, a co za tym idzie, przyczynimy się do normalizacji wydzielania sebum, a także przyspieszenia procesów regeneracji. W przypadku gdy objawy trądziku z czasem się nasilają, warto odwiedzić dermatologa.