Pewnie zawsze będzie Ci towarzyszyło takie poczucie, że chcesz to odłożyć na później, ale domki letniskowe od czasu do czasu wymagają pielęgnacji, aby zapewnić im długie życie. Pamiętaj, że najważniejsze podczas konserwacji domków letniskowych jest dobre nastawienie – nie zrażaj się nakładem pracy, jaki musisz wykonać, ponieważ gra jest warta świeczki.
Jeśli zastosujesz się do porad zawartych w tym artykule, nie będziesz musiał zajmować się konserwacją swojego domku letniskowego częściej niż co 2 lub 3 lata, ponieważ są one zapewnieniem kompleksowej ochrony budynku. Oto, wskazówki jak właściwie zaopiekować się domkiem letniskowym.
Jak właściwie konserwować domki letniskowe?
Istnieje wiele rodzajów zabiegów dostępnych dla domków letniskowych i wszelkich drewnianych budynków, od środków ochronnych na bazie wody, do środków ochronnych na bazie oleju. Przed laty, jednym z ulubionych produktów był kreozot, często mieszany ze starym olejem silnikowym. Ten zabieg wykonywał znakomitą pracę, chroniąc drewno przed surową pogodą. Jednak, mieszanka miała dość silny, charakterystyczny zapach, który utrzymywał się przez dłuższy czas. Nie było to idealne rozwiązanie dla domku letniskowego, w którym chciało się spędzać wakacje, dlatego od pewnego czasu ta metoda jest zakazana w użyciu. Parę lat później wprowadzono nowe i ulepszone produkty do ochrony drewna, które nie tylko doskonale zabezpieczają domki letniskowe przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, ale również są przyjazne dla środowiska. Pierwszy krok do właściwej konserwacji niezwykłej konstrukcji, jaką jest domek letniskowy, zaczyna się od wyboru wysokiej jakości produktu zabezpieczającego drewno.
Środki ochronne do drewna
Na domki letniskowe trzeba nakładać środki ochronne do drewna – nie jest to żaden wybór. Jest to wymagane, aby drewniana struktura była odpowiednio zabezpieczona przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Fakt, że domki letniskowe wymagają nałożenia bejcy lub farby to jedna sprawa, inną kwestią jest częstotliwość takiego zabiegu, co w dużej mierze zależy od lokalizacji i zużycia się pierwszej warstwy. Warto jest mieć na uwadze to, że nie należy nakładać automatycznie produktu na powierzchnię drewna każdego roku jako środek zapobiegawczy, ponieważ może stać się tak gęsty, że zacznie się łuszczyć. Na szczęście, istnieje prosty sposób na sprawdzenie czy domek letniskowy drewniany potrzebuje nowej warstwy środka ochronnego. Najlepiej można sprawdzić stan starej farby lub bejcy po opadach deszczu lub po umyciu zewnętrznej części budynku. Jeśli krople wody spływają po drewnie, to znak, że stara warstwa środka jest jeszcze w dobrym stanie. Natomiast, jeśli drewno będzie pochłaniać wodę, to konieczne jest nałożenie nowej warstwy.
- Jaki środek ochronny wybrać?
Jeśli chodzi o domki letniskowe i ich kompleksową ochronę specjalistycznym środkiem, to do wyboru jest kilka opcji. Natomiast konkretny wybór zależy od Twoich potrzeb. Oto najpopularniejsze produkty do ochrony drewna:
Środki na bazie wody – są wodoodporne, łatwe w aplikacji oraz szybko i równomiernie schną. Można je nakładać bezpośrednio na suche drewno, wolne od brudu, kurzu, wosku, tłuszczu i narośli organicznych. Upewnij się, że poprzednia powłoka została usunięta lub wystarczająco zwietrzała, aby umożliwić efektywne nakładanie środka. Jeśli chcesz uzyskać najlepsze rezultaty, przed pomalowaniem budynku drewno należy delikatnie przeszlifować zgodnie z kierunkiem słojów.
Środki na bazie rozpuszczalników i spirytusu – zapewniają lepszą ochronę niż środki na bazie wody, a jednocześnie są łatwe w aplikacji. Zaprawa głęboko wnika w drewno i będzie wymagała ponownego nakładania tylko co 3-4 lata, w zależności od warunków pogodowych. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy nakładać równomierną powłokę pędzlem.
Środki na bazie oleju – są trwalsze niż środki na bazie wody, rozpuszczalnika lub spirytusu i wymagają ponownego nakładania tylko co 4-5 lat – chociaż boki budynku, które są szczególnie narażone na działanie warunków atmosferycznych, powinny być poddawane zabiegom częściej. Środki na bazie oleju głęboko wnikają w drewno, zapewniając długotrwałą ochronę, jednocześnie pozwalając na pewne swobodne ruchy drewna, dzięki czemu materiał może się rozszerzać i kurczyć w miarę osiadania.
Obróbka ciśnieniowa – jest bardziej dokładna niż aplikacje polegające na malowaniu lub natryskiwaniu i wiąże się z wtłaczaniem środków konserwujących głęboko we wstępnie przycięte drewno. Chroni również przed fungicydami i atakami owadów, ale nadal wymaga dodatkowej hydrofobowości, aby zapobiec gniciu.
- Jak nakładać środek ochronny?
Kolejnym krokiem, jeśli chodzi o konserwację domków letniskowych, jest prawidłowe nakładanie środka ochronnego. Przede wszystkim, należy wybrać odpowiedni środek do swojego drewna, a następnie postępować zgodnie z tymi krokami:
- Upewnij się, że pogoda jest odpowiednia – nie należy stosować środków do ochrony drewna w deszczowych warunkach pogodowych lub w bezpośrednim świetle słonecznym.
- Upewnij się, że drewno jest czyste i suche – aby uzyskać najlepsze rezultaty, najpierw delikatnie przeszlifuj drewno zgodnie z kierunkiem słojów, a następnie zmyj suchą szmatką.
- Przygotuj budynek – użyj taśmy maskującej, aby zabezpieczyć okna i zawiasy, powinieneś również zabezpieczyć podstawę swojego domku letniskowego za pomocą podkładów.
- Przygotuj produkt – delikatnie wymieszaj środek drewnianym patyczkiem.
- Nałóż równomierną powłokę – uważając, aby nie przeciążać pędzla i malować słojami. Zacznij od góry każdego panelu i wykonuj tylko jeden panel na raz. Poczekaj, aż każdy panel wyschnie przed ponownym nałożeniem powłoki. Upewnij się, że obficie pokrywasz drewno, aby zapewnić dobre uszczelnienie. Twój budynek nie powinien wymagać więcej niż dwóch warstw.
Kolejną sprawą są drzwi do budynku. Należy zwrócić uwagę na fakt, że drzwi będą kurczyć się wraz ze zmiennymi warunkami pogodowymi i aby ograniczyć pożądany efekt, zaleca się malowanie drzwi zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jeśli pokryjesz je środkiem zabezpieczającym całkowicie (również po bokach) utrzymasz większość wilgoci na zewnątrz.
Dzięki tym wskazówkom, zarówno nakładanie nowej warstwy środka ochronnego do drewna, jak i same wybranie odpowiedniego produktu będzie bardzo łatwym i przyjemnym zadaniem. Nie wspominając o tym, że będzie to miało niezwykle efektywne skutki.
Czy warto zawracać sobie głowę konserwacją domków letniskowych?
Z całą pewnością konserwacja budynków, jakimi są domki letniskowe, nie należy do najłatwiejszych zadań, ale efekty pielęgnacji drewna na pewno będą zauważalne i opłacalne. Oczywiście, konserwacja każdego domku z drewna jest poważnym zajęciem i należy pamiętać, że możesz się trochę spocić i pobrudzić. Zawsze pamiętaj, że wiele zabiegów pielęgnacyjnych może podrażniać skórę ze względu na zawarte w nich chemikalia, które pomagają chronić drewno. Dlatego, nigdy nie spiesz się i staraj się spokojnie nakładać środek na drewnianą elewację. Dzięki właściwej konserwacji, będziesz mógł cieszyć się zaletami swojego domku letniskowego przez wiele długich lat. Czy warto zawracać sobie głowę konserwacją domków letniskowych? – Zdecydowanie tak.