Elektryczne kotły grzewcze to popularne rozwiązanie w wielu domkach jednorodzinnych i mieszkaniach w blokach. Jednak jak wszystkie rozwiązania, również i to posiada kilka ważnych cech, na które należy zwrócić uwagę, aby później cieszyć się wygodą i niskimi cenami. Zobaczmy, jakie to cechy.
Kocioł do podgrzewania wody a przepływowy podgrzewacz
Istnieją dwa podstawowe rodzaje podgrzewacza wody: kotły elektryczne z wbudowanym zasobnikiem, które pozwalają na ogrzewanie wody “na zapas”, a także przepływowe podgrzewacze, które grzeją wodę w sposób bieżący.
Pierwsze z nich są idealnie dostosowane do domów, w których zależy nam na możliwości przygotowania wody wcześniej. Sprawdzają się doskonale nie tylko do ogrzewania wody używanej bieżąco w gospodarstwie (na przykład do kąpieli), ale także do wody przeznaczonej do obiegu w kaloryferach. Z kolei drugie z nich służą wyłącznie do przygotowania wody bieżącej, a nie mogą być połączone z funkcją ogrzewania wody na zapas. Działają bowiem wyłącznie w momencie przepływu, czyli po odkręceniu kranu.
Jednym z nowoczesnych typów podgrzewaczy są te, które łączą w sobie obie funkcje. Mogą pracować w trybie przepływowym, ale też nadają się do przygotowania wody w zbiorniku, aby zawsze była gotowa do użycia, nie tylko podczas odkręcenia kranu. Ich zaletą jest wielofunkcyjność i możliwość dostosowania ich pracy do aktualnych potrzeb czy pory roku.
Jak najbardziej kompaktowe rozwiązanie
Kotły wodne, zwłaszcza posiadające duży zasobnik ciepłej wody użytkowej, zazwyczaj zajmują sporo miejsca, co sprawia, że ich usytuowanie może być trudne, zwłaszcza w mieszkaniu. Jeśli zatem zależy nam na jego instalacji, powinniśmy poszukać możliwie kompaktowego rozwiązania, które nie wymaga między innymi montażu dodatkowego zasobnika, ponieważ znajduje się on już w całym urządzeniu.
Takim modelem jest przykładowo Elterm elektryczny kocioł wodny Chorąży, który łączy w sobie także możliwości elektrycznego podgrzewacza przepływowego. Dzięki temu, iż jest to układ zintegrowany, zajmuje mało miejsca i redukuje koszty samej instalacji.
Praca w różnych systemach i układach
Możliwość dostosowania pracy urządzenia grzewczego do własnych potrzeb jest niezwykle ważna w każdym domu. Tylko wówczas zaspokaja ono potrzeby domowników, a jednocześnie nie obciąża zanadto ich budżetu. Dlatego każdy z nas powinien wybrać dla siebie taki kocioł wodny, który może pracować w różnych układach, systemach i trybach.
Wymieniony wcześniej kocioł Elterm Chorąży również w tym przypadku może być ciekawym przykładem. Pracuje zarówno w układach otwartych, jak i zamkniętych, a także posiada kilka wariantów mocy, które łatwo można dopasować do własnych wymagań. Co więcej, pozwala na elektroniczne nastawienie oczekiwanej temperatury wody w zakresie od 5 do 70 stopni Celsjusza, co ułatwia dokładne dopasowanie wymaganej w domu temperatury.
Wbudowane liczniki i czytelny ekran informacyjny
Obsługa kotła jest tym łatwiejsza, im bardziej czytelne informacje podaje. Dlatego świetnym rozwiązaniem są urządzenia wyposażone w ekrany LED, które umożliwiają bezproblemowe odczytanie parametrów ich pracy, a także szybkie i intuicyjne ich nastawienie.
Niemniej istotne jest posiadanie wbudowanych liczników, w tym zużycia energii elektrycznej, które pomagają w takim wyregulowaniu pracy, by ogrzewanie wody było jednocześnie zadowalające i oszczędne.