Atopowe zapalenie skóry to bardzo trudne do leczenia schorzenie. Rzadko kiedy się o nim mówi, a wypadałoby to robić częściej, skoro już w tym momencie cierpi na nie wiele osób, a coraz więcej osób do nich dołącza. Praktycznie nie da się go całkowicie pozbyć i jest to jego największa wada. Można tylko starać się minimalizować jego objawy i zmniejszać ilość momentów, w których choroba się nasila. Jeżeli jednak mimo wszystko osoba chorująca na atopowe zapalenie skóry chce sobie jakoś pomóc, powinna przede wszystkim, na samym początku zastosować się do poniższych rad. One na pewno przyniosą pewną ulgę. Bardzo ważne jest to, by te rady wcielić w życie na stałe, a nie ograniczyć się wyłącznie do ich jednokrotnego zastosowania.
Jak żyć z atopowym zapaleniem skóry?
W przypadku atopowego zapalenia skóry bardzo ważne jest to, by odpowiednio troszczyć się o swoją skórę na co dzień i właściwie ją pielęgnować. Na pewno warto zrezygnować z kąpieli, zwłaszcza tych bardzo gorących. Wysoka temperatura wody w połączeniu z chemicznymi mazidłami zawsze wysusza skórę, tak więc jedynie pogłębia problemy ze stanami zapalnymi. Zamiast kąpieli, lepiej brać szybkie prysznice. Należy używać przy tym letniej wody o średniej temperaturze – ani zbyt wysokiej, ani zbyt niskiej. Warto też zrezygnować z korzystania z tradycyjnych żeli, mydeł i płynów do kąpieli, a zastąpić je specjalnymi produktami dedykowanymi skórze alergicznej i atopowej. Nie zawierają one żadnych drażniących i silnie działających substancji. Co prawda nie pienią się aż tak dobrze jak tradycyjne żele i mydła i zwykle też gorzej pachną (albo w ogóle nie pachną), ale to nie znaczy, że działają gorzej, bo są właśnie znacznie bezpieczniejsze dla delikatnego i wrażliwego ciała.
Takie domowe leczenie atopowego zapalenia skóry, skoncentrowane na codziennej pielęgnacji, może też uwzględniać stosowanie ochronnych kosmetyków. Będą to preparaty na atopowe zapalenie skóry, których używa się bezpośrednio przed kąpielą, czyli jeszcze przed zmoczeniem ciała. Tworzą one na tym ciele dodatkową warstwę, dzięki czemu zabezpieczają ją przed ewentualnym wysuszeniem bądź podrażnieniem i pogłębieniem jej stanu zapalnego. Należy też zawsze pamiętać o tym, by po wyjściu spod prysznica od razu natłuścić czymś skórę. Jeżeli nie chce się kupować bardzo drogich preparatów pielęgnacyjnych, wystarczy użyć najzwyklejszej w świecie oliwki dla dzieci, która kosztuje dosłownie kilka złotych. Warto wetrzeć ją w jeszcze wilgotną skórę, zanim zdąży ona wyschnąć i zanim użyje się ręcznika. Dzięki temu olejek jeszcze lepiej wchłonie się w naskórek i nie pozostawi tłustych śladów na ubraniach.
Jeżeli w jakimś momencie objawy choroby zaczną się zaostrzać i atopowe zapalenie skóry przybierze na sile, trzeba będzie zająć się tym wszystkim nieco poważniej. O specjalistycznych metodach leczenia mówi strona wrosinski.pl, więc na nią wypadałoby zajrzeć. W momencie gdy działanie klasycznych produktów kosmetycznych przestaje być wystarczające, trzeba jednak przekonać się do bardziej specjalistycznych metod leczniczych.