biuro

Jak zdobyć pracę na recepcji? Czy recepcjonistki pracują jedynie w hotelach? Czy potrzebne do tego jest wykształcenie kierunkowe? O czym powinniśmy wiedzieć i jakie cechy posiadać, aby pracować w tym zawodzie? Na jakie zarobki można liczyć?

Zdawać by się mogło, iż praca łatwa i dla wszystkich, jednak jak w każdym zawodzie, przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu się, należy wiedzieć na czym polega praca jako recepcjonistka i jakie wymagania musimy spełnić, aby móc pracować w tym charakterze. Recepcjoniści zajmują się szeroko pojętym kontaktem z klientem. Meldowanie gości hotelowych zaraz po przybyciu i wszystkie czynności związane z tą procedurą, to ich chleb powszedni. Wydawanie kluczy, zbieranie informacji i danych, czy tłumaczenie co, gdzie i jak w kontekście poruszania się po hotelu. Przyjmowanie opłat, wydawanie rachunków i faktur, a także w dobie komputeryzacji, bardzo często odpisywanie na e-maile z zapytaniami odnośnie rezerwacji i ich przyjmowanie. W zakres obowiązków recepcjonisty wchodzi również odbieranie telefonów i przekazywanie niezbędnych informacji, o funkcjonowaniu hotelu.

Na pierwszy rzut oka widać już, że osoba pracująca na recepcji musi być reprezentatywna, elokwentna, kulturalna oraz potrafiąca samodzielnie organizować swój czas pracy. To wizytówka hotelu czy firmy, na którą gość lub klient natrafia od razu po przekroczeniu progu i powinna ona być niczym pierwsze wrażenie, ponieważ w pamięci klienta zostanie na długo. Być może decyzja o kolejnej wizycie w hotelu lub skorzystaniu z usługi, oparta będzie właśnie na tym pierwszym wrażeniu. Oczywiście pracy na recepcji nie można ograniczać jedynie do hoteli i ośrodków, ponieważ zarówno firmy, instytucje jak i gabinety posiadają recepcję i tam kontakt z klientem jest równie priorytetowy i wpływający na długofalową relację.

Co należy zrobić, aby zdobyć pracę na recepcji?

W tym wypadku istnieje kilka dróg, które dadzą kandydatowi niezbędne kwalifikację, aby móc podjąć się takiej pracy. Jednym ze sposobów jest ukończenie liceum, technikum lub szkoły policealnej o profilu hotelarskim. Wyższym stopniem wtajemniczenia i gwarancją dla przyszłego pracodawcy, będą ukończone studia na kierunku hotelarstwa lub turystyki i rekreacji oraz odbyte w trakcie studiów praktyki. W ostatnich latach pracodawcy doceniają również kandydatów, którzy ukończyli studia na kierunku zarządzania i administracji, bo, pomimo że nie są to w tym wypadku studia stricte kierunkowe, to zakres przydatnych do pracy na recepcji zagadnień, które student przyswaja, jest naprawdę przydatny. Istnieje także wiele szkoleń i kursów, które w praktyczny sposób przygotują do pracy na recepcji. Podstawowym dziś wymaganiem jest także znajomość co najmniej jednego języka obcego, w stopniu komunikatywnym. Często w międzynarodowych koncernach czy sieciowych hotelach, poza wymaganym doświadczeniem, obligatoryjnym warunkiem są dwa języki obce.

Praca recepcja powinna się wiązać z dobrą znajomością obsługi komputera oraz urządzeń biurowych, bo to one stanowią w dużej mierze, narzędzia codziennej pracy. Oprócz wymienionych powyżej wymagań dobrze, aby osoba pracująca na recepcji posiadała kilka niezbędnych cech, które sprawią, że praca będzie dla niej przyjemnością, a pracodawca otrzyma gwarancję profesjonalizmu. Osoba pracująca na recepcji powinna łatwo nawiązywać relację z ludźmi, być dyskretna, sprawnie poszukiwać potrzebne informację i mieć predyspozycję fizyczne do pracy w charakterze zmianowym. Cechy te charakteryzują dobrego recepcjonistę.

Zarobki na stanowisku recepcjonisty

Wymagań jest dużo, wiec na jakie zarobki na stanowisku recepcjonistki można liczyć? Według statystyk osoba pracująca na recepcji może liczyć na zarobki w granicach 3000 złotych brutto, a jedynie 25% recepcjonistów zarabia mniej niż 2600 złotych brutto. Często można liczyć również na dodatkowe premię uznaniowe. Jak widać jest to atrakcyjna praca i chętnych do pracy w tym charakterze z roku na rok przybywa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here