Rynek nieruchomości w każdym mieście kształtuje się nieco inaczej. W jednej aglomeracji popularne jest centrum, w innej willowe obrzeża czy urokliwe, położone wśród terenów zielonych lofty. Przy wyborze miejsca zamieszkania dobrze jest wiec zasięgnąć opinii gdzie warto mieszkać czy którą dzielnicę wybrać, aby zrealizować swoje plany.
Warszawski rynek nieruchomości jest bardzo dynamiczny. W wielu miejscach tworzone są wyjątkowe osiedla mieszkaniowe, które lokalizacją, dostępnością komunikacyjną lub nawet podyktowane trendami, są po prostu droższe. Weźmy np. pod uwagę metro. Dzielnice do tej pory odległe czy słabiej skomunikowane stają się coraz bardziej atrakcyjne z racji budowy czy planowania tras pociągów podziemnych. Miasto rozrasta się, raz na jakiś czas wchłania nawet okoliczne miejscowości.
Inaczej jest mieszkać pod Warszawą, inaczej w obrębie jej granic. Mieszkania w Warszawie to rynek wtórny czyli lokale, które już zakorzeniły się w miejskiej architekturze, a także nowe, wyrastające jak grzyby po deszczu pojedyncze budynki czy całe osiedla. Jeszcze kilkanaście lat temu ceny za metr kwadratowy były znośne. Kształtowały się poniżej średniej europejskiej. Z roku na rok jednak pikują w górę, aż do kwot przewyższających te z największych miast naszego kontynentu.
Mimo wszystko ludzi coraz częściej stać na zakup mieszkania w Warszawie. Dostępność kredytów znacznie ułatwia sprawę deweloperom czy pośrednikom nieruchomości. W ciągu kilku dni jesteśmy w stanie sprawdzić, czy stać nas na własne lokum. Znając zdolność kredytową możemy też powoli rozglądać się w której dzielnicy, w jakiej części Warszawy będziemy mogli zamieszkać. Mieszkania używane mają to do siebie, że na starcie nie musimy dokonywać remontów. Mamy gotowe ściany, podłogi, a często też wyposażenie, które dotychczasowi właściciele upłynniają razem z lokalem. W dalszej, bliżej nieokreślonej perspektywie, możemy planować remonty, odświeżanie czy wymianę sprzętów, mebli oraz inne zmiany dotyczące wnętrza.
Mieszkanie od dewelopera, z rynku pierwotnego, najczęściej musimy wykończyć sami. A wiąże się to z kolejnymi nakładami pieniężnymi oraz czasem, jaki należy na całość poświęcić. Które dzielnice są najpopularniejsze? Żoliborz, Mokotów, Powiśle, Ursynów, Śródmieście, to na pewno najbardziej prestiżowe rejony, gdzie ceny metra kwadratowego są dosyć mocno wyśrubowane. Wawer, Ursus czy Tarchomin to miejsca wybierane często przez nabywców z racji na dużo niższe kwoty do zapłacenia.
Małe, kameralne osiedla? A może ogromne miasta w mieście, niczym mrowiska? Które miejsce do zamieszkania będzie właśnie dla nas najlepsze? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każdy z nas musi odpowiedzieć sobie na nie samodzielnie. Co jest dla nas najbardziej istotne przy zakupie mieszkania. Tym bardziej, że jest to inwestycja na dłuższy czas. Rzadko kiedy na rok czy dwa lata. Zróbmy więc solidny wywiad, sprawdźmy detale i dopiero bierzmy się za zakup. Będziemy wdzięczni samym sobie, że podjęliśmy właściwą decyzję, która pozwoli nam na spokojne wprowadzenie się do nowego M.