Zobacz dzisiejsze wydanie on-line
 

Okna: drewno wraca do łask

15 czerwca 2012 r.
Do niedawna najmodniejsze było montowanie okien plastikowych. Dziś mówi się o powrocie okien drewnianych.

Na charakter okna składają się kształt, szprosy, kolor czy dodatki. Rozwijający się rynek i branża okiennicza umożliwiają klientom stworzenie bardzo indywidualnego i oryginalnego charakteru wnętrz poprzez  zastosowanie odpowiedniej stolarki.

Pierwsze, co rzuca się w oczy, kiedy przechodzi się obok budynku,  to nietypowy kształt stolarki. Producenci dają nam wiele możliwości wyboru: są okna od łukowych po okrągłe, od skosów po trójkąty. Plusem takich okien jest to, że nie wymagają one ozdób jak firany czy zasłony. W takim przypadku zazwyczaj stosuje się żaluzje, które dodatkowo podkreślają urodę okna, np. gdy w oknie łukowym w części półkolistej zastosujemy żaluzje wyglądające jak wachlarz.

Drugie, co wyróżni nasze okno, to szprosy, czyli listwy stanowiące rodzaj wewnętrznego podziału szyby, wywodzące się z dawnej architektury. Spotykane są różne konstrukcje szprosów – szprosy naklejane, wewnątrzszybowe i konstrukcyjne. Te pierwsze stosowane są najczęściej, ze względu na najniższą cenę. Listwa ozdobna znajduje się po zewnętrznej stronie szyby, co bardziej oddaje klasyczny charakter szprosu. Szpros wewnątrzszybowy jest natomiast najłatwiejszy w utrzymaniu czystości. Cała listwa schowana jest pomiędzy zespolonymi szybami, więc się nie kurzy, co sprzyja pielęgnacji okna. Szpros może mieć kolor ramy okiennej, może też być złoty lub srebrny.

Pionowe i poprzeczne podziały nadadzą oknom elegancji i szyku.

Trzecia istotna sprawa to kolor okna. Okno drewniane można pomalować kolorem kryjącym lub transparentnym (bezbarwnym), który ukaże naturalny układ słojów drewna. Niektórzy producenci oferują również malowanie stolarki dwoma kolorami – innym od wewnątrz i innym od zewnątrz.

Pomimo że stolarkę drewnianą można pomalować na niezliczoną liczbę sposobów, to jednak zmienić ich kolor nie będzie  tak łatwo jak chociażby barwę ścian. Dlatego warto się dobrze zastanowić przed wyborem koloru okna.

Po czwarte – dodatki. To one nadadzą indywidualnego charakteru każdemu wnętrzu. Osłonki na okucia okien mogą być różnie wyprofilowane i mieć różne kolory. Równie ważne są klamki – ich wymiana może nadać nowego charakteru już zamontowanym oknom. W oknach dwuskrzydłowych istnieje możliwość zastosowania ruchomego lub stałego słupka. Ten pierwszy powoduje, że po otwarciu obu skrzydeł otrzymuje się dużą, otwartą powierzchnię wpuszczającą więcej światła do wnętrza. Słupek stały, będąc stylowym elementem okna, dodatkowo usztywnia ramę.

Nie można zapomnieć również o roletach, plisach czy żaluzjach, które upiększają każde okno. Obecnie producenci prześcigają się w rodzajach i materiałach tych istotnych dodatków. Parapet to jednak dodatek numer jeden. Do stolarki drewnianej można dobrać również drewniany parapet w tym samym kolorze – będą tworzyły zgrany duet. Parapety mogą mieć różną grubość i różny kształt brzegu.

Podobnie jak w przypadku drzwi, także i okna spełniają funkcje dekoracyjną – zdobią nasze ściany, jednocześnie wpuszczając do wnętrza światło.

Drzwi wewnętrzne a aranżacja wnętrza

Drzwi wewnętrzne to istotny element w aranżacji wnętrz. Ważny jest wzór, jak i kolor drzwi, który musi pasować do mebli, podłogi i ścian.

Z myślą o wyszukanych i śmiałych aranżacjach wnętrz coraz częściej producenci proponują nam drzwi o zaskakujących fakturach, kolorach i wzorach. Obecne trendy każą nam zapomnieć o nudnych drzwiach. Mogą być one tak samo „dizajnerskie” jak meble i doskonale podkreślać wystrój wnętrza.

W nowoczesnych aranżacjach wnętrz króluje kolor – wyraziste, odpowiednio zestawione kolory drzwi, mebli i dodatków naprawdę znakomicie sprawdzają się jako element dekoracyjny.

Zastosowanie przeszkleń dodatkowo rozświetli wnętrze, a pionowo i poziomo przebiegające ryfle nadadzą drzwiom wyjątkowy wygląd. Ważna jest oczywiście wysoka jakość wykonania. Drzwi wewnętrzne wykończone fornirem dodadzą prestiżu stylowej aranżacji salonu czy sypialni. Powinniśmy zwrócić uwagę także na to, aby powierzchnia drzwi cechowała się odpornością na zarysowania i niekorzystne działanie promieni słonecznych.

Szybką metamorfozę naszego wnętrza możemy uzyskać również dzięki zastosowaniu różnego rodzaju oklein czy fototapet. Oklejać możemy zarówno stare drzwi, jak i nowe. Fototapety na drzwiach nadają pomieszczeniu modny wygląd. Do małych i ciasnych pomieszczeń najczęściej wybierane są fototapety z motywem uliczki, ponieważ posiadają efekt głębi, przez co pomieszczenie optycznie staje się większe.

Zapamiętajmy: drzwi są nie tylko dopełnieniem wystroju wnętrza, ale także wiodącym elementem dekoracyjnym.

Komentarze

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Dodaj swój komentarz


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu, redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady forum.

OPISCopyright ©2011-2015 NadWisla.pl