Zobacz dzisiejsze wydanie on-line
 

Gasili już pod zaborem

23 czerwca 2016 r.
Gdy powstawała, panem ziem polskich był car Aleksander III. Grójecka Ochotnicza Straż Pożarna kończy 135 lat.

Lata 50. Grójeccy strażacy na tle swojego wozu (fot. OSP Grójec)

Ochotniczą Straż Ogniową (OSO) w Grójcu powołano do życia w 1881 roku. Funkcję prezesa powierzono Władysławowi Kamińskiemu, rejentowi i powstańcowi styczniowemu. Z kolei obowiązki naczelnika pełnił Edward Pomianowski, właściciel składu win. Już w drugim roku istnienia OSO liczyła 90 członków.

Grójeccy strażacy początkowo nie mieli zbyt wiele sprzętu. Posiadali między innymi: sikawkę przenośną na drewnianych osiach, beczkę do przewozu wody, kilka drabinek i bosaków. Wszystko to przechowywano w drewnianej remizie znajdującej się przy kościele św. Mikołaja.

W latach 1893–94 wybudowano nową remizę. Była ona siedzibą jednostki do 1927 roku, kiedy u zbiegu ulic Szpitalnej i Piotra Skargi powstała kolejna strażnica. Budynek istnieje nadal i cały czas jest domem OSP.

Niezwykle istotną rolę strażacy ochotnicy odegrali w trakcie II wojny światowej. We wrześniu ’39 na Grójec spadły bomby, a oni walczyli z ogniem, mimo iż byli ostrzeliwani.

Po wkroczeniu Niemców do miasta (też we wrześniu) straż została podporządkowana policji. W tym samym miesiącu w remizie utworzono szpital dla żołnierzy Wehrmachtu.

Strażacy zyskali wówczas nowy wóz – na drodze do Warszawy znaleźli porzucony samochód strażacki marki Daimler. Wyremontowali pojazd i zastąpił on fiata zniszczonego w pierwszych dniach wojny.

Armia Czerwona wkroczyła do Grójca w styczniu 1945 roku, a miejscowa ludność przystąpiła do odbudowy jednostki. Bardzo się w to zaangażował Jan Pudelski, wybrany rok po wojnie na prezesa straży. Zmarł on na serce podczas jednej z akcji gaśniczych.

Lata 50. i 60. to czas rozwoju grójeckiej Ochotniczej Straży Pożarnej. W 1960 r. utworzono harcerską drużynę pożarniczą, a trzy lata później – młodzieżową OSP. W roku 1966 jednostka dysponowała m.in. dwoma wozami strażackimi i trzema motopompami.

27 września 1981 r. w amfiteatrze ochotnicy świętowali 100-lecie swojej jednostki. Uroczystość upamiętnia tablica na budynku OSP.

Dziś straż liczy około 100 dorosłych i 50 młodzieżowych członków.

Dominik Górecki

Artykuł powstał na podstawie informacji zawartych w książce „Ochotnicza Straż Pożarna w Grójcu 1881–2006”. Podziękowania za pomoc w przygotowaniu tekstu należą się komendantowi Sławomirowi Maroszkowi.

Komentarze

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Dodaj swój komentarz


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu, redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady forum.

OPIS


Najnowsze galerie

Reklama


"Nad Wisłą" on-line

Zobacz


Copyright ©2011-2015 NadWisla.pl