Zobacz dzisiejsze wydanie on-line
 

Na nowy dach

9 czerwca 2016 r.
Samorząd gminy Piaseczno zamierza wesprzeć sumą 120 tys. zł wymianę dachu zabytkowego kościoła w Jazgarzewie.

Mające 88 lat pokrycie trzeba wymienić, ponieważ zimą pod dachówki dostawał się śnieg. Wiosną biały puch się rozpuszczał i woda niszczyła sklepienie. Początkowo koszty wymiany dachu szacowano na 300 tys. zł (83 proc. tej kwoty parafia otrzymała od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego). – Ale po zdjęciu dachówek okazało się, że trzeba wymienić całą przegniłą drewnianą konstrukcję głównej połaci dachu. Ponadto podczas prac doszło do uszkodzenia bocznych daszków – mówi ks. Wiesław Zaręba, proboszcz parafii św. Rocha. Tym samym koszty robót podwoiły się. Dlatego duszpasterz zwrócił się o pomoc do władz gminy (między innymi).

Obecny kościół, wybudowany w latach 1923–28, jest już trzecim stojącym w tym miejscu. Poprzedni spłonął od kul armatnich podczas I wojny światowej. W 2000 roku świątynia wykonana w stylu „historyzmu narodowego” została wpisana do rejestru zabytków. (pc) fot. pc

Komentarze

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Dodaj swój komentarz


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu, redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady forum.

OPIS


Najnowsze galerie

Reklama


"Nad Wisłą" on-line

Zobacz


Copyright ©2011-2015 NadWisla.pl