Zobacz dzisiejsze wydanie on-line
 

Zachowajmy pamięć o naszych bohaterach

7 kwietnia 2016 r.
Wszechnica Konstancińska, nowo powstałe stowarzyszenie, szuka lokalnych śladów Powstania Warszawskiego.

Uroczystość z okazji święta żołnierzy wyklętych, w środku płk Józef Małek (fot. rk)

Szanowni Państwo, z satysfakcją informujemy, że z inicjatywy grupy artystów „Pod Prąd”, która już od dłuższego czasu działa na terenie Konstancina-Jeziorny, zawiązaliśmy stowarzyszenie Wszechnica Konstancińska. Jego prezesem została wybrana Pani Agata Gregorczyk-Janik, znana z działalności społecznej (zorganizowała wiele spotkań i koncertów kultywujących postawy patriotyczne oraz pamięć o bohaterach naszego narodu).

Celem stowarzyszenia jest udział w życiu publicznym m.in. poprzez działalność społeczną, edukacyjną i kulturalną, zmierzającą do zachowania pamięci wydarzeń, miejsc oraz bohaterów historycznych, kultywowanie tradycji i dziedzictwa narodowego, inspirowanie i wspieranie inicjatyw wspomagających rodzinę oraz rozwój społeczności lokalnej.

Delegacja z portretem Niezłomnego

Konstancin miał już okazję poznać działanie stowarzyszenia. Wszechnica Konstancińska była bowiem głównym organizatorem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które trwały od 28 lutego do 6 marca. Początkiem bogatego programu obchodów, których scenariusz opracowała i reżyserowała Pani Agata Gregorczyk-Janik, było uczestnictwo delegacji osób z Konstancina-Jeziorny w konferencji w Sejmie RP 25 lutego, na której dwoje mieszkańców Konstancina-Jeziorny zostało uhonorowanych Złotymi Medalami ks. Jerzego Popiełuszki. Medale te otrzymali płk Józef Małek „Tygrys” oraz ppor. Barbara Żugajewicz-Kulińska „Zula”.

28 lutego Wszechnica Konstancińska zorganizowała uroczystość poświęconą żyjącym bohaterom – Żołnierzom Niezłomnym. W pięknym Domu Rekolekcyjno-Konferencyjnym CAM Księży Pallotynów w Konstancinie-Jeziornie, dzięki uprzejmości  gospodarza tego obiektu ks. Rektora Mariusza Małkiewicza, gościli bohaterowie okresu wojny i podziemia powojennego walczącego z komunistycznym reżimem: Pani Barbara Żugajewicz-Kulińska, Pani Leokadia Gregorczyk oraz Pan płk Józef Małek. Uroczystość zgromadziła ponad 300 mieszkańców i zaproszonych gości i wypełniła po brzegi aulę konferencyjną. Gospodarzami wieczoru i prowadzącymi spotkanie byli Pani Agata Gregorczyk-Janik (stowarzyszenie Wszechnica Konstancińska) i Pan Adam Ostrowski (przewodniczący stowarzyszenia Ruch Kontroli Wyborów – Ruch Kontroli Władzy – oddział w Konstancinie-Jeziornie). Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz władz samorządowych.

Bohaterem spotkania była Pani Barbara Żugajewicz-Kulińska, Żołnierz Niezłomny, która za swoją działalność patriotyczną i społeczną została uhonorowana tytułem Honorowego Obywatela Konstancina-Jeziorny. Tytuł ten nadała Pani Barbarze Żugajewicz-Kulińskiej Rada Miejska Konstancina-Jeziorny uchwałą z dnia 24 lutego 2016 roku. Inicjatywę w sprawie przyznania Honorowego Obywatelstwa podjęły organizacje społeczne działające na terenie gminy Konstancin-Jeziorna, tj. stowarzyszenie Wszechnica Konstancińska i Ruch Kontroli Wyborów – Ruch Kontroli Władzy.

W czasie uroczystości wręczono nagrody dzieciom i młodzieży, którzy wzięli udział w zorganizowanych przez Wszechnicę Konstancińską i RKW – RKW konkursach plastycznym i literackim. Wpłynęło ponad 120  prac.

Uczestnicy spotkania mieli możliwość obejrzenia premierowej projekcji filmu dokumentalnego „Tajemnice Białego Dworku”. Film powstał z inicjatywy Pani Agaty Gregorczyk-Janik i Pani Julity Wołoszyńskiej-Matysek (obydwie Panie ze stowarzyszenia Wszechnica Konstancińska), na podstawie historii Henryka Stokowskiego „Jaskółki” – Żołnierza Wyklętego, mieszkańca Konstancina-Jeziorny, który został zamordowany przez funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa w Białym Dworku, konstancińskiej siedzibie UB, w roku 1945.

Kolejnym punktem tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Konstancinie-Jeziornie był wyjazd autokarem na centralne uroczystości w dniu 1 marca na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Delegacja z Konstancina-Jeziorny wystąpiła tam z portretem Henryka Stokowskiego „Jaskółki” – naszego bohatera, Żołnierza Niezłomnego.

Zwieńczeniem lokalnych obchodów była msza święta z udziałem pocztów sztandarowych i portretem „Jaskółki” w intencji Żołnierzy Polskiego Podziemia Niepodległościowego, odprawiona 6 marca w kościele pw. Matki Boskiej Anielskiej w Skolimowie. Po mszy św. odbył się koncert „Polska Golgota” w wykonaniu aktorów Konstancińskiej Grupy „Pod Prąd”, chóru młodzieżowego ze szkoły w Słomczynie oraz harcerzy Pierwszej Ursynowskiej Drużyny Harcerzy „Żagiew”, do której należą również nasi, konstancińscy harcerze.

Świadkowie, dokumenty, fotografie

Nasze najbliższe działania ukierunkowane są na upamiętnienie wydarzeń z sierpnia 1944 roku na terenie Konstancina-Jeziorny. Poszukujemy świadków, dokumentów, wspomnień, fotografii i wszelkich śladów dotyczących działalności okupacyjnej powiązanej z działającymi na tym terenie batalionami AK „Krawiec” i NSZ im. bryg. Czesława Mączyńskiego.

W tej sprawie prosimy o kontakt poprzez stronę internetową www.wk.org.pl lub pod numerem 507 71 55 22.

Z poważaniem
zarząd stowarzyszenia Wszechnica Konstancińska

Komentarze

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Dodaj swój komentarz


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu, redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady forum.

OPIS


Najnowsze galerie

Reklama


"Nad Wisłą" on-line

Zobacz


Copyright ©2011-2015 NadWisla.pl