Zobacz dzisiejsze wydanie on-line
 

Gdzież jest ta arogancja władzy?

14 stycznia 2016 r.
W ostatnim numerze „Nad Wisłą” ukazał się artykuł pt. „Rondo prezydenckie lub partnerskie” autorstwa Pana Roberta Korczaka.

Ponieważ piszę ten list już po rozstrzygnięciu sprawy, chciałbym odnieść się z tej perspektywy do niektórych wypowiedzi zacytowanych w artykule.

Przede wszystkim oburzające jest insynuowanie przez Prawo i Sprawiedliwość rzekomej arogancji władzy i manipulacji, która miałaby polegać na tym, że przygotowany został „projekt konkurencyjny względem projektu obywatelskiego”. Po pierwsze, projekt Prawa i Sprawiedliwości trudno nazwać obywatelskim, skoro został przygotowany przez działaczy jednej partii politycznej. Po drugie, jak Autor słusznie zauważył w artykule, wniosek Komisji Bezpieczeństwa, Oświaty, Kultury i Sportu (BOKiS) Rady Miejskiej o nadanie rondom imion miast partnerskich został skierowany do Burmistrza znacznie wcześniej, bo już na początku września.

Poparcia projektowi PiS-u udzieliło ponad 600 osób. Na wieść jednak o tej inicjatywie dokładnie 784 osoby podpisały się pod wnioskiem obywatelskim o nieupolitycznianie nazewnictwa miejsc publicznych w gminie Konstancin-Jeziorna. Wniosek taki został złożony oficjalnie przed ostatnią sesją Rady Miejskiej.

Oba konkurencyjne projekty uchwał w sprawie nadania nazw rondu „przy McDonaldzie” były opiniowane przez Komisję BOKiS w dniu 14.12.2015 r. Komisja jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała proponowaną nazwę „Miasta Partnerskiego Saint-Germain-en-Laye” i jednogłośnie negatywnie oceniła propozycję nazwania ronda imieniem prof.  Lecha Kaczyńskiego. W czasie sesji Rada Miejska debatowała nad obydwiema propozycjami jednocześnie. Dwaj przedstawiciele „konstancińskiego komitetu Prawa i Sprawiedliwości” (oprócz wnioskodawcy – radnego Włodzimierza Wojdaka) mogli się wypowiedzieć i uzasadnić swój projekt. Gdzież więc ta arogancja władzy?

Jak wiadomo, po dyskusji i prezentacji stanowisk Rada Miejska znaczną większością głosów (13 radnych za, 2 radnych przeciw, 5 radnych wstrzymujących się) w głosowaniu imiennym zdecydowała o nadaniu rondu imienia Miasta Partnerskiego Saint-Germain-en-Laye.

Tym samym Rada Miejska swoją suwerenną i odpowiedzialną decyzją poparła propozycję, która nie dzieli naszej społeczności lokalnej i honoruje wysiłek i zaangażowanie wielu mieszkańców z Konstancina-Jeziorny i z naszych miast partnerskich w budowanie więzów przyjaźni. Jestem przekonany, że jest to zgodne z oczekiwaniami przytłaczającej większości naszych obywateli.

Z poważaniem

Andrzej Cieślawski, przewodniczący rady miejskiej Konstancina-Jeziorny

Komentarze

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Dodaj swój komentarz


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu, redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady forum.

OPIS


Najnowsze galerie

Reklama


"Nad Wisłą" on-line

Zobacz


Copyright ©2011-2015 NadWisla.pl