Zobacz dzisiejsze wydanie on-line
 

Nic dla nas bez nas

15 października 2015 r.
Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna.

Wraz z grupą radnych wystąpiłam do Burmistrza o powołanie pełnomocnika ds. kontaktów z organizacjami pozarządowymi oraz o utworzenie w naszej gminie Konstancińskiego Centrum Aktywności Lokalnej (KCAL). Rolą takiego centrum byłoby zwiększanie aktywności społecznej i obywatelskiej poprzez dostarczanie odpowiedniej wiedzy, prowadzenie konsultacji, promowanie i wspieranie inicjatyw oddolnych, a przede wszystkim utworzenie miejsca, gdzie ci aktywni mogliby realizować swoje pomysły.

Miejsca integrującego i otwartego dla wszystkich, gdzie każdy miałby szansę być gospodarzem „swojego” wydarzenia.

W dniu 19.10 br. o godz. 17.00 w Sali Posiedzeń Rady Miejskiej przy ul. Świetlicowej 1 odbędzie się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa, Oświaty, Kultury i Sportu poświęcone wypracowaniu zadań, jakie powinien realizować pełnomocnik oraz KCAL. Punktem wyjścia do debaty będzie wniosek grupy radnych do budżetu na rok 2016.

W związku z inicjatywą powołania w naszej gminie Rady Seniorów zaprosiliśmy Fundację Zaczyn do przeprowadzenia serii spotkań przybliżających zasady funkcjonowania takich rad i ich znaczenie dla społeczności. Już 16.10 (najbliższy piątek) o godzinie 16.00 w Hugonówce odbędzie się drugie spotkanie z tego cyklu – spotyka się grupa, której zadaniem będzie opracowanie kształtu Statutu Konstancińskiej Rady Seniorów.

Serdecznie zapraszam do udziału osoby, które chciałyby się znaleźć w grupie przygotowującej dla radnych ten dokument, nawet jeśli nie były na pierwszym spotkaniu.

O tym, jak potrzebne jest ciało, które będzie bronić interesów osób starszych, przekonała się ostatnio grupa seniorów ćwicząca w GOSiR taniec towarzyski – nowa pani dyrektor bez słowa wytłumaczenia zlikwidowała zajęcia, które są jedną z lepszych form wszechstronnej rehabilitacji, a także aktywizacji – w tym szczególnie cennej dla osób starszych – społecznej.

Jednym z podstawowych zadań, jakie spełnia taka rada, jest też staranie o przystosowanie miejsc publicznych dla potrzeb seniorów. W tym miejscu pragnę zwrócić Państwa uwagę na fakt, że działania takie dają korzyść nie tylko seniorom – miasto przyjazne seniorom to także miasto przyjazne mamom z dziećmi w wózkach, osobom niepełnosprawnym czy nawet mającym przejściowe problemy z poruszaniem się (np. noga w gipsie), przyjazne osobom z gorszym wzrokiem. W takim mieście każdemu żyje się łatwiej.

Parafrazując powiedzenie „Nic o nas bez nas”, powiem: „Nic dla nas bez nas”.

Zapraszam Państwa serdecznie na obydwa spotkania i zachęcam do aktywnego włączenia się w dyskusję – obydwa tematy są ważne dla wszystkich, którzy mieszkają w Konstancinie.

Z poważaniem
Izabela Skonecka,
radna gminy Konstancin-Jeziorna

Komentarze

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Dodaj swój komentarz


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu, redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady forum.

OPIS


Najnowsze galerie

Reklama


"Nad Wisłą" on-line

Zobacz


Copyright ©2011-2015 NadWisla.pl